Cash flow STARTUP

Cash flow, nebo-li finanční transakce a jejich tok v čase, to je část podnikání, která již položila nejednu velkou firmu. Položit velkou firmu není tak snadné a je potřeba více faktorů. Oproti tomu malé začínající firmě stačí jedna zpožděná platba od hlavního odběratele a už může mít vážné problémy. Pojďme si tedy říci pár tipů, na co si dát pozor.

Splatnost faktur

Neptejte se jen, kdy vám platí odběratelé a zákazníci. Jako první si položte otázku, kdy platíte faktury dodavatelům vy? Pokud hradíte na kraji splatnosti, nemůžete očekávat, že by se odběratelé chovali jinak. Na druhou stranu, proplatit fakturu ihned po obdržení si může dovolit jen firma s finanční rezervou a takové štěstí startup zpravidla nemá. Pozor ovšem dejte na neuhrazené faktury. Nemusíte hned narazit na insolvenční mafii (i když i to je možné), abyste díky pár fakturám měli opravdu velké problémy.

Skladové zásoby a materiál

Znáte pojem "just in time"? Znamená to hlavně optimalizaci výrobních procesů. Důležité je nemít velké skladové zásoby a zároveň se nedostat do stavu, kdy máte zakázky, ale nemáte z čeho vyrábět. Skladové zásoby nejen že vám zadržují kapitál, který může chybět jinde, ale zároveň nesou i náklady na skladování, evidenci, ochranu či pojištění. S řízením procesů ve startupu vám můžeme pomoci.

DPH a daně

Samozřejmostí by měla být kontrola výše DPH, které máte odvést. Poslední dobou se však také množí případy, kdy firmy neobdrží včas takzvaný nadměrný odpočet od finanční správy. Navíc můžete být kdykoliv vyzvání k doložení podkladů a po dobu šetření vám DPH není vyplaceno. Jelikož se může jednat o statisícové i milionové částky, je potřeba na to být připraven.

Mzdové náklady

Často největší položkou jsou u začínající firmy mzdy. Právě to může být, spolu s nedostatečným technickým zázemím,  brzdou, která vás zastaví v růstu. Sami to známe, když jsme se z malé firmičky stali holdingem desítek společností s více jak 200 zaměstnanci. Právě proto kromě finančních investic do startupů věnujeme velkou pozornost rozvoji vědeckotechnických parků, inkubátorů a spolupracujeme s vysokými školami a podporujeme podnikatelské prostředí.

Finanční rezerva

Jaká je podle vás ideální finanční "peřina", která může firmu podržet v časech zlých? Bill Gates, toho času nejbohatší muž světa a zakladatel gigantu Microsoftu, razí filosofii, že firma má mít hotovostní rezervu na jeden rok provozu. I když s tím jeho společník Paul Allen údajně nesouhlasil, firma tímto způsobem funguje dodnes.

Evidovat a analyzovat

V tomto článků jsme uvedli jen pár příkladů, které ovlivňují finanční proudy, na nichž se veze celá společnost. Pokud cash flow u rostoucí společnosti neukočírujete, hrozí, že se zní stane jen smutná součást podnikatelské historie. Pokud máte pocit, že by váš startup potřeboval trochu pomoci, jednoduše nám jen napište!